Produkt dnia
Paczkomaty InPost
Paczkomaty InPost
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła?
Karmienie piersią - kiedy mama potrzebuje pomocy doradcy laktacyjnego
18.jpg

Mleczna przygoda, którą jest karmienie piersią jest dla dziecka i dla Ciebie mamo niezwykłym czasem, który już nigdy w życiu Twojego dziecka się nie powtórzy. Warto sobie pomóc zwłaszcza na początku tej przygody, tak aby ten okres był dla obojga z Was przyjemnością. Często początki karmienia bywają trudne, zwłaszcza dla pierworódek, a wcale tak nie musi być!

Zaprosiłam do współpracy wspaniałą kobietę Elżbietę Szkudlarek, mamę piątki dzieci, która jest przede wszystkim mamą z ogromnym doświadczeniem, a po drugie empatycznym lekarzem z certyfikatem doradcy laktacyjnego. Wiedzą i doświadczeniem dzieli się w swojej poradni laktacyjnej “Mamma Mia” – Centrum Holistycznej Opieki nad mamą i dzieckiem w Łodzi i online. 

Wiele problemów poznała na własnej skórze, dzięki czemu doskonale rozumie mamy przychodzące do niej na konsultacje i dzieli się z nimi wiedzą i doświadczeniem, tak aby ich przygoda z karmieniem była przyjemna i trwała jak najdłużej.

Zapewne wiele z Was zastanawia się czy potrzebny jest doradca laktacyjny, może wiedza położnej wystarczy? Tak, jeśli położna posiada tytuł doradcy laktacyjnego i szkoli się w tym kierunku, jeśli nie, doradca laktacyjny będzie kimś, kto wyposaży Cię w rzetelne informacje i nauczy jak karmić, aby to było dobre dla Ciebie i Twojego dziecka. 

Poniżej znajdziesz krótki opis kim jest doradca laktacyjny:

W Polsce porad laktacyjnych udzielają osoby wykonujący zawód medyczny (położne, pielęgniarki lub lekarze) posiadające tytuł certyfikowanego doradcy laktacyjnego (CDL) lub międzynarodowego konsultanta laktacyjnego (IBCLC), które ukończyły podyplomowe szkolenie, odbyły praktyki oraz przystąpiły do egzaminu. Niezależnie od posiadanego tytułu, podlegają recertyfikacji co 5-7 lat, mają również obowiązek poszerzania oraz aktualizowania posiadanej wiedzy i umiejętności.

Dlaczego ważne jest, aby w razie problemów z karmieniem piersią udać się do specjalisty?

Wiele matek poszukując pomocy nie trafia do odpowiednio wykształconych w dziedzinie laktacji osób. Często uzyskuje nieaktualne informacje oraz błędne porady, co skutkuje opóźnieniem w stawianiu właściwej diagnozy, wdrożenia odpowiedniego postępowania oraz prowadzić do dalszych zaburzeń laktacji, powikłań i skróceniem czasu karmienia piersią.

Nauka o laktacji bardzo dynamicznie się rozwija szczególnie w ostatnich kilkunastu latach, jednakże w przebiegu kształcenia personelu medycznego wiedza o laktacji jest przekazywana w stopniu bardzo ograniczonym. Zdobyciu szerszej wiedzy teoretycznej, a zwłaszcza praktycznej w zakresie fizjologii i postępowania w laktacji służy wspomniane wyżej kształcenie podyplomowe.

Kiedy warto się udać do doradcy laktacyjnego?

Jeśli:

 • masz trudności z przystawianiem dziecka do piersi
 • dziecko nieprawidłowo chwyta pierś lub/i nie pobiera pokarmu z piersi w sposób prawidłowy (nie słychać odgłosu przełykania)
 • ssanie jest mało aktywne, dziecko szybko zasypia podczas karmienia, nie budzi się na karmienia
 • maluch denerwuje się przy piersi
 • karmienia są bolesne, brodawki są poranione
 • podejrzewasz zastój lub zapalenie piersi
 • masz wątpliwości czy dziecko się najada i czy tempo wzrastania jest prawidłowe
 • jesteś chora i konieczne jest zażywanie leków oraz wykonanie badań diagnostycznych
 • dziecko jest chore i wpływa to na przebieg karmienia (ma mniejszy apetyt, potrzebna jest hospitalizacja i oddzielenie od dziecka)
 • rozpoczęłaś stymulację laktacji za pomocą laktatora i chcesz wiedzieć co dalej
 • dziecko było dokarmiane w szpitalu
 • jesteś zdezorientowana, bo docierają do ciebie rozbieżne informacje na temat karmienia piersią
 • chcesz wiedzieć czy wszystko jest dobrze lub po prostu potrzebujesz wsparcia

Zaczynamy cykl wpisów, które będą dotyczyły tematyki karmienia piersią, obalania szkodliwych mitów oraz oswojenia tematu, aby karmienie kojarzyło nam się pozytywnie, jako magiczna chwila Twoja i Twojego dziecka.

Dane kontaktowe do Pani Elżbiety:


Elżbieta Szkudlarek

lekarz medycyny, certyfikowany doradca laktacyjny, instruktor masażu Shantala

tel. 664 914 704
https://doradcalaktacyjnylodz.pl

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl