Paczkomaty InPost
Paczkomaty InPost
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła?
Czy istnieje warunek sukcesu w karmieniu piersią? Tak!
20.jpg

Co może dać nam spotkanie z doradcą laktacyjnym przed porodem?

Jak do wszystkiego co nieznane do karmienia dziecka po porodzie warto się przygotować. Tak naprawdę niezależnie od decyzji a jaki sposób będziemy karmić nasze dziecko, powinniśmy wiedzieć jak to robić prawidłowo.

Laktacja jest fascynującym zjawiskiem i to jak potoczy się nasza mleczna droga zależy w dużym stopniu od naszej świadomości i wiedzy, co wpływa na jej prawidłowy przebieg, a co może go zakłócać. 

Ogromny wpływ na proces rozbudzania i dalszy przebieg laktacji ma m.in. sposób porodu, procedury medyczne stosowane podczas porodu, podawane leki, prawidłowo przeprowadzony kontakt skóra do skóry, wczesne pierwsze karmienie, dokarmianie mieszanką w butelce, no oczywiście przede wszystkim efektywne ssanie piersi przez dziecko, na które te wymienione wyżej czynniki mają bezpośredni wpływ.

Warunkiem prawidłowego rozbudzania i utrzymania laktacji jest prawidłowy mechanizm ssania, który z kolei zależy głównie od budowy anatomicznej jamy ustnej dziecka oraz odpowiedniej siły i długości ssania.

Każda mama przygotowując się do porodu ma określoną wizje i plany. I bardzo dobrze. Warto natomiast być przygotowanym na to, że plany mogą ulec zmianie. Dobrze jest wiedzieć (mniej więcej), co robić jeśli pewny naturalny bieg wydarzeń zostanie zakłócony. Stres i kaskada interwencji medycznych niestety mogą bardzo utrudnić „dobry początek” i rozpoczęcie karmienia piersią.

Moje wieloletnie doświadczenie pracy w szpitalu i w poradni pokazuję, że warto mieć w zanadrzu plan „B” i przeanalizować sobie odpowiednie postępowanie w razie trudności, zanim uzyskamy specjalistyczną pomoc. W szpitalu nie zawsze jest ona dostępna.

Spotkanie z doradca laktacyjnym przed porodem jest sposobem na poszerzenie wiedzy ogólnej na temat laktacji i karmienia piersią, a także na przygotowanie takiego właśnie planu „B”. Czas po porodzie bywa bardzo intensywny i nie jest to dobry moment na przyjmowanie zbyt dużej ilości nowych informacji. Pewne rzeczy dobrze jest omówić przed porodem.

„Gdybym wiedziała wcześniej, że to takie ważne…” – to jest jedno z najczęstszych zdań wypowiadanych przez mamy, z którymi pracuję.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl